دانلود پاورپوینت مجتمع های مسکونی - بررسی مشکلات آپارتمان نشینی جهت رشته مدیریت در قالب 27 اسلاید و با فرمت بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 


خانه های آپارتمانی (Apartment Flats)، بخش عمده‌ای از مسکن شهری را در شهرهای بزرگ و متوسط تشکیل میدهند. خانه‌های آپارتمانی با توجه به اینکه در نواحی کم درآمد و یا پر درآمد احداث شوند، از نظر اندازه و نوع و میزان تنوع متفاوت خواهند بود. بخشهای مسکونی آپارتمانی، خاص نواحی پرتراکم شهری است. این نواحی خصوصیات اجتماعی و فرهنگی ویژه‌ای دارند که میتوان از آن با عنوان (شیوه زندگی شهری) یاد کرد. مجتمع‌های مسکونی (Clusters) با تجمع تعدادی آپارتمان در یک بلوک شهری، که به شکل یکپارچه طراحی و ترکیب شده باشند، پدید می آید. بسیاری از مجتمع‌های مسکونی دارای فضای عمومی مشترکی هستند که مورد استقاده همگانی ساکنان مجتمع قرار می‌گیرد و دیگران حق استفاده و حتی ورود به آن را ندارند.

 

 

 

یک مجتمع مسکونی ممکن است از خانه‌های ویلایی مستقل و یا آپارتمانهای چند طبقه شکل گیرد. اندازه مجتمع‌های مسکونی نیز متنوع است و برخی از آنها ، مانند مجتمع اکباتان در تهران، به اندازه یک شهر متوسط جمعیت دارند.. در مدتي كمتر از سه دهه، ساكنان پايتخت و بسياري از شهرهاي بزرگ ايران به زندگي در ساختمان هاي بلند يا همان آپارتمان نشيني روي آورده اند. شتاب گرفتن آپارتمان نشيني در دو دهه اخير، مانع از آن شده است كه دوره انتقال فرهنگ زندگي در ساختمان هاي بلند نيز در جامعه شهري ما نهادينه شود، از اين رو، در بسياري از مجتمع هاي آپارتماني به ويژه در آنها كه ساكنانش ناخواسته كنار هم مأوا مي گزينند، شاهد بروز اختلافات و تنش هاي گوناگوني هستيم. رويكرد شهرنشينان ايران به زندگي در ساختمان هاي بلند، الزاماتي را پيش كشيده است كه بخشي از آن تن دادن به قواعد و مقررات آپارتمان نشيني است و پذيرفتن هزينه هايي است كه لاجرم بايد صرف ساماندهي زندگي جمعي دراين مجموعه ها شود. در گذشته اي نه چندان دور، آپارتمان نشيني شامل قشر خاصي از جامعه بود، اما امروزه جمعيت انبوهي از شهرنشينان، به زندگي در ساختمان هاي بلند روي آورده اند.

 

 

 

فهرست مطالب
مجتمع مسکونی
زندگي در آپارتمان بايدها و نبايدها
شيوه هاي قديمي، خانه هاي قديمي 
مسكن بعدي از زندگي انسان
راه حل‌ها به قرار زيرند :